Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Kilo almamak için bunlara dikkat edin

Nereden Yazdırıldığı: gelisenbeyin.net
Kategori: Eğitim Dünyası
Forum Adı: Sağlık Köşesi
Forum Tanımlaması: Sağlığınızla ilgili tüm bilgiler
URL: http://www.gelisenbeyin.net/forum/forum_posts.asp?TID=6317
Tarih: 28-Mayıs-2020 Saat 19:16
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 9.50 - http://www.webwizforums.com


Konu: Kilo almamak için bunlara dikkat edin
Mesajı Yazan: gelisenbeyin
Konu: Kilo almamak için bunlara dikkat edin
Mesaj Tarihi: 07-Temmuz-2014 Saat 17:25
Kilo almamak için bunlara dikkat edin
Oruç tutarken kilo almamak için beslenme şekline dikkat edilmesi gerekiyor.
Ramazanla birlikte öğün sayılarının değiştiğini dile getiren Diyetisyen Büşra Kavukçu, az ve sık yeme alışkanlığına benzer olarak günlük en az 4-5 öğün tüketilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekti.

Ramazanda kırmızı et, pilav, hamur işi, makarna, tatlı börek gibi besinlerin tüketiminde artış olurken buna karşılık olarak meyve, sebze ve beyaz et tüketiminde azalma görüldüğüne işaret eden Kavukçu, “Oysaki günlük almamız gereken enerji, protein, vitamin ve mineral miktarları değişmemektedir. Bununla beraber Ramazan ayındaki bu değişikliklerden dolayı kişilerde sağlık problemlerini tetikleyebileceği gibi Ramazan ayının sonunda da kilo alımına sebep olmaktadır.

SAHUR ATLANMAMALI

Oruç tutarken kilo almamak için dikkat edilmemesi gereken unsurlar vardır. Gece yatmadan hemen önce niyetlenmeyin sahura kalmak gerekir. Bol su içilmesine dikkat edilmeli. Bu sıcaklarda bol su kaybı olacağı için onu tamamlamak çok önemlidir. İftarda bir anda yemeklerin hepsini tüketmek bir hatadır. Çünkü bütün gün almamız gereken öğünleri tek bir öğüne sığdırmak vücudumuz için çok zararlıdır. İftardan sonra hafif yürüyüşler yapılması çok uygun olacaktır. Tatlı tercihleri sütlü tatlılar veya kuru meyvelerden yana yapmalıyız. Meyve sebze tüketimi çok önemli. Yemekleri suyundan almayarak daha az yağlı beslenmiş oluruz böylelikle” dedi.

İFTARDAN SAHURA KADAR ARALIKLARLA BESLENİN

Uzun süren açlığın ardından mideyi bir anda doldurmanın ani tansiyon, şeker yükselmesi ile mide ve bağırsak rahatsızlıklarına da sebep olduğunu dile getiren Kavukçu, “Bu sebeple iftardan sahura kadar aralıklı beslenirsek bizim için daha uygun olacaktır. Sahurda kahvaltı tarzı bir menü tercih edilmeli. Peynir, yumurta, süt gibi proteini yüksek olan besinler daha tok tutar. Bunların yanında kepekli tam buğdaylı çavdar ekmeği tercih edilebilir. İftarı hurma ile ılık bir çorba ile bir parça ile açtıktan sonra yarım saat sonra ana yemeğimizi yersek mideyi doldurmamışız oluruz. Ana yemekte de az yağlı bir sebze yemeği yanında yağsız bir kırmızı et veya beyaz et tercih edebiliriz. Bununla beraber yoğurt gibi ayran gibi protein gurubunu da eklersek daha sağlıklı olacak. Bunun la birlikte mideyi rahatlatacak bir bitki çayı da tercih edersek ramazanı sağlıklı geçirmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

-------------
http://gelisenbeyin.net">
Gelişimin adresi...Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2007 Web Wiz - http://www.webwizguide.com