Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Öğretim Programının ve Ders Kitaplarının İncelenme

Nereden Yazdırıldığı: gelisenbeyin.net
Kategori: Eğitim Dünyası
Forum Adı: Eğitim Öğretim
Forum Tanımlaması: Eğitim ve öğretimle ilgili tüm konular
URL: http://www.gelisenbeyin.net/forum/forum_posts.asp?TID=6267
Tarih: 29-Mart-2024 Saat 04:56
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 9.50 - http://www.webwizforums.com

Konu: Öğretim Programının ve Ders Kitaplarının İncelenme
Mesajı Yazan: gelisenbeyin
Konu: Öğretim Programının ve Ders Kitaplarının İncelenme
Mesaj Tarihi: 23-Haziran-2014 Saat 00:49
Öğretim Programının Ve Ders Kitaplarının İncelenmesi
ÖĞRETİM PROGRAMI
Öğretim programı, derslerde okutulacak konuları, bunların amaçlarını, kaç saat okutulacaklarını, öğretim metot ve tekniklerini gösteren bir belgedir. İlköğretim ve lise programlarını, öğretim programı
olarak anlamamız mümkündür.
Öğretim Programı Genel Hedefleri
     Eleştirel düşünme
     Yaratıcı düşünme
     İletişim becerileri
     Araştırma ve sorgulama
     Girişimcilik
     Türkçeyi doğru ve etkili kullanma
     Problem çözme becerisi
     Bilgi teknolojilerini kullanma becerisi gibi hedefleri içermektedir.

Genel bir özetle öğretim programı, belli bir öğretim kademesindeki sınıflarda ve derslerde, eğitim programının amaçları doğrultusunda belirlenen hedefleri gerçekleştirmeye yönelik okul ya da okul dışında bireye kazandırılması planlanan tüm etkinlikleri kapsayan yaşantılar düzeneğidir.

DERS KİTAPLARININ İNCELENMESİ
Ders Kitaplarının Nitelikleri
Madde 5- Ders kitapları, Yönetmelikte belirtilenlerle birlikte aşağıdaki nitelikleri taşır:
Ders Kitapları;
a) Öğrencileri; millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerler bakımından besleyen; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmede yol gösteren ve bu değerlerle ilgili ders konularını sevdiren okuma metinlerini içerir.
b) Türk Millî Eğitiminin genel amaçları ve temel ilkeleri ile kitabın hitap ettiği eğitim kurumunun amaçlarına uygun olur.
c) Atatürk İlke ve İnkılapları ile ilgili konulara, öğretim programlarına ve Kurulca alınan kararlara uygun olur.
d) Demokrasi ve insan hakları ile kültürel ve evrensel değerleri kapsar.
e) Bilginin nasıl üretileceğine ilişkin vurgu yapar.
f) Bilişim teknolojisinin etkin ve verimli kullanımını teşvik eder.
g) Öğretim programının kazandırmayı amaçladığı değer, tutum ve yeterlikleri kapsar. Türk toplumunun sosyal, ahlaki, kültürel ve tarihî değerlerini geliştirerek yaşatır.
h) Ön yargı ve normatif önermelerden uzak olarak konuyla ilgili farklı bakış açıları içerir.
i) Kişi, kurum ve kuruluşları yıpratıcı unsurları taşımaz.
j) Her türlü etkinlikte öğretmenin rehberliğinde öğrenciyi merkeze alır.
k) Konuların hazırlanması ve düzenlenmesinde öğrencilerin ilgi, yetenek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulur.

TÜRKÇE DERS VE ÇALIŞMA KİTAPLARININ İNCELENMESİ

•     OLUMLU YÖNLERİ
•     Ders ve çalışma kitaplarının bir kitapta toplanması son derece olumlu bulunmuştur.
•     Öğrencilerin bağımsız iş yapabilmeleri bakımından olumludur.
•     Etkinlikler, görseller renkli hazırlandığı için öğrenciler eğlenerek çalışıyorlar.
•     Kitaplar öğrencilerin araştırma yapmasına yönelik olarak hazırlanmıştır.
•     OLUMSUZ YÖNLERİ
•     Okuma parçaları çok uzun ve seviyeye uygun değildir.
•     Yazılı anlatım becerileri ile ilgili etkinlikler öğrencilerin seviyesinin üstündedir.
•     Noktalama ve yazım yanlışlarıyla ilgili daha çok etkinlik olmalıdır.
•     Kitaplarda çok fazla heceden oluşmuş kelime kullanımları fazladır. Bu durum öğrencilerin kelimelere hece eklemelerine ve bazı sesleri yutmalarına sebep olmaktadır.
•     Öğrenci çantalarının daha hafif olması açısından ünitelerin fasikül halinde olması daha yararlı olacaktır.

MATEMATİK DERS VE ÇALIŞMA KİTAPLARININ İNCELENMESİ

•     OLUMLU YÖNLERİ
•     Ders ve çalışma kitaplarının bir kitapta toplanması son derece olumlu bulunmuştur
•     Konuların ders ve çalışma kitabına dağılımı çok güzel olmuş.
•     OLUMSUZ YÖNLERİ
•     Ders kitabında konular çok yüzeysel anlatılmış.Çalışma kitabında yeterli etkinlik yok.Konularla ilgili örnekler çok az.
•     Ders ve çalışma kitaplarında yazım ve noktalama yanlışları vardır.
•     Kılavuz kitapta ünitelere ayrılan süreler düzgün dağıtılmamış.Bazı konulara gereğinden çok bazılarına da gereğinden fazla zaman ayrılmış

HAYAT BİLGİSİ DERS VE ÇALIŞMA KİTAPLARININ İNCELENMESİ

•     OLUMLU YÖNLERİ
•     Hayat Bilgisi dersi öğrenci seviyelerine uygun, görsellerle metin bir bütünlük sağlıyor.
•     Hayat Bilgisi ders kitapları öğrencilerin konuşup yorum yapmalarına imkan sağlıyor.

•     OLUMSUZ YÖNLERİ
•     Belirli gün ve haftalarla ilgili daha çok konuya yer verilmelidir.
•     Tekrar eden etkinliklerden öğrenciler sıkılıyor.Bulmaca ve boyama gibi eğlenceli etkinliklere daha çok yer verilmelidir.
•      Kitapta araştırmaya yönelik bir dil kullanılmış,bu olumlu olmakla birlikte konularla ilgili daha net bilgiler de verilmelidir.

Konu:Öğretim Programları ile Ders Kitaplarının İncelenmesi Raporu

Gültekin YAŞAR

-------------
http://gelisenbeyin.net">
Gelişimin adresi...

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2007 Web Wiz - http://www.webwizguide.com