Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

26 nisan dünya fikri mülkiyet günü

Nereden Yazdırıldığı: gelisenbeyin.net
Kategori: Teknoloji Tasarım
Forum Adı: İnovasyon, Patent
Forum Tanımlaması: inovasyon nedir? İnovasyon örnekleri, Patent nedir? Nasıl alınır? vb.
URL: http://www.gelisenbeyin.net/forum/forum_posts.asp?TID=3313
Tarih: 08-Ağustos-2020 Saat 15:31
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 9.50 - http://www.webwizforums.com


Konu: 26 nisan dünya fikri mülkiyet günü
Mesajı Yazan: gelisenbeyin
Konu: 26 nisan dünya fikri mülkiyet günü
Mesaj Tarihi: 30-Ekim-2008 Saat 16:25
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte fikri hakların korunması bazında sıkıntılar yaşanmaktadır. kopyalama, çıktı alma düşünmeden varolanı tüketme hastalığından dolayı insanların kendini dinlemeleri yaratıcı fikirler ortaya çıkarmalarını birazda olsa engellemektedir. Var olanı kullanmak varken neden düşüneyimde yeni fikirler ortaya çıkarayım. Bu noktada her ne kadar ortaya çıkan düşünceyi köreltsede sonuçta üreten, düşünen insan her zaman tarihteki yerini almıştır. böylesi önemli bir günde bize düşen olabildiğince düşünce üretip yaşantımızı kolaylaştıracak icatlara, inovasyonlara her daim yer vermektir.
Hepimiz için yapılacak bir tek şey var: Fikri mülkiyete saygı duymak ve duyulmasını sağlamaktır. Yani zihinsel üretim sürecinden geçerek hazırlanan her şeye (yazı, fotoğraf, resim, senaryo, film, müzik, grafik tasarım, endüstriyel tasarım, marka, patent vb.) yaratıcısının emeğinden dolayı saygı duymak, saygı göstermek. Bu konuda işleyen hukuka uymak, uymayanlara itibar etmemek gerekir.

26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü nedeniyle konuyu açma gereği duydum. Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) bu konuya dikkat çekmek için 2000 yılından bu yana böyle bir günün kutlanmasını teşvik ediyor. Çünkü endüstriyel kalkınmanın da temelinde yaratıcı düşünce var, buluş var, icat var... Yaratıcı üretim yapanlara saygı duyalım. Dünya Fikri Mülkiyet Günü'müz kutlu olsun!

Cevaplar:
Mesajı Yazan: gelisenbeyin
Mesaj Tarihi: 30-Ekim-2008 Saat 16:54
Merhabalar
TPE 2008 yılı içerisinde Ankara'da yapılan 25 nisan dünya fikri mülkiyet günü dolayısı ile düzenlenen şimdi düşünme zamanı isimli teknoloji ve tasarım ders etkinliklerinin sergilendiği çalışmalarda yer alan ankara keçiören ilçesi formatörü sayın Arzu Yöney öğretmenimizi Alamnyada yapılacak patent fuarına öğrenci etkinliklerini tanıtmak üzere göndermiştir.
2009 yılı içerisinde bu çalışma Türkiye geneline yönelik olarak yapılması planlanmaktadır.
Sizlerden gerekli ilgiyi göstermenizi bekliyor ve diğer öğretmenlerimize de duyrulmasını bekliyoruz.
Yapılması planlanan çalışma ile ilgili bilgiler ve gelişmeler sizlere mesaj illerede resmi yazı ile duyurusu yapılacaktır.
Çalışmalarınızda başarılar dileriz

--
MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı


-------------
http://gelisenbeyin.net">
Gelişimin adresi...Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2007 Web Wiz - http://www.webwizguide.com