gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Forum > Haberler
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Harezmi Eğitim Modeli

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Konum: Istanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4743
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Harezmi Eğitim Modeli
    Gönderim Zamanı: 21-Haziran-2018 Saat 20:11
2018-2019 Eğitim Öğretim döneminde “200 Pilot Uygulama Okulu” arasında sizde yerinizi alın!

Harezmî Eğitim Modeli, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında hayata geçirilen, çocukların teknolojiyi kullanarak nasıl üretebileceklerini keşfetmelerinin yanında; güvenli, etik ve ahlaki değerleri özümseyerek, bilimsel araştırma yöntemleri ile belirlediği süreci, öğretmenleri ile değerlendirip güncelleyen yapıda bir modeldir. Bu eğitim modeli, geleceğin eğitimini nasıl kurgulayacağımız ve nasıl doğru uygulayacağımız noktasında öğretmen ve öğrencilerimize ışık tutmaktadır.

22-23 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen “Zihinden Makineye Bilgisayar Bilimleri ve Disiplinlerarası Eğitim Çalıştayı”nın organize edilmesiyle modelin ilk çalışmasına başlandı. Çalıştay sonrası hazırlanan rapor ile Harezmi Eğitim Modelinin üzerinde şekilleneceği 5 temel zemin belirlendi. Bu zeminler;

1. Bilgi işlemsel düşünme beceresinin hayata adapte edildiği,
2. Programlama ve öğretim araçlarının öğrenme ortamlarında etkin kullanıldığı,
3. Disiplinler arası yaklaşımın yeniden yorumlanarak farklı disiplinlerin eş değerde yer aldığı,
4. Robotik ve oyun tasarımı ile yenilikçi öğrenmelerin gerçekleştiği,
5. Sosyal Bilimler ile diğer bilimlerin (STEM, Bilgisayar Bilimleri vb) bütünleştiği, iş birliği ile tüketen değil üreten, kendini sürekli güncelleyen bir eğitim modelini ortaya çıkardı.2016-2017 Eğitim Öğretim yılında 1. Pilot Uygulama süreci, farklı kademede 5 Pilot okul belirlenip farklı branşlardan birden fazla öğretmenin aynı anda derse birlikte girmesi ile 10 haftalık bir pilot uygulandı.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı Harezmi Eğitim Modeli tanıtım toplantısında Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’in talimatıyla Harezmî Eğitim Modeli 14 ilde uygulandı.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünce genişletilmiş 2. pilot çalışmasında, 38 İlçeden farklı türlerde 50 okul belirlenmiştir. Bu okullardan seçilen 258 öğretmenler “Harezmî Öğretmen Eğitimi” hizmet içi eğitimine alınmış, eğitimi tamamlayan öğretmenlerimiz Harezmî Öğretmeni sertifikalarını alarak 2017-2018 Eğitim Öğretim döneminde Harezmî Eğitim Modeli’nin yeni dönem çalışmalarına başlamıştır.

Bakanlık Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından 17-18 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenen Eğitimde FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2017 etkinliği kapsamında “Geleceğin Eğitimine Katkı Ödülleri” yarışmasında Türkiye birincisi olan Harezmi Eğitim Modeli’nin 2. Pilot Uygulama Süreci, 15 Mayıs 2018 Salı günü Harezmî Eğitim Şenliği ile tamamlanmıştır.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında İstanbul’daki 200 farklı kademedeki okulda Harezmi Eğitim Modeli uygulanmaya devam edilecek. 29 Haziran 2018 tarihine kadar gönüllü başvuruda bulunan okullarımız Müdürlüğümüzce oluşturulan komisyonca seçilecek ve Harezmi Eğitim Modeli çalışmalarına başlanacak.

Son başvuru tarihi: 29 Haziran 2018
Ayrıntılı bilgi için: istanbul.meb.gov.tr/yegitek
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz