gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Bilim ve Teknoloji > Teknolojik Gelişmeler
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Bu motosiklet yakıtsız çalışıyor

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Bu motosiklet yakıtsız çalışıyor
    Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2014 Saat 23:16
Bu motosiklet yakıtsız çalışıyor

Amasya’da bir üniversite öğrencisi güneş enerjisiyle çalışan motosiklet yaptı.
Elektrikle çalışan motosikletinin kısa aralıklarla şarj edilmesi üzerine motosikletin üzerine güneş paneli monte etmeyi düşündüğünü belirten Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektronik Otomasyon Bölümü Elektronik Teknolojisi Programı 2. sınıf öğrencisi Hasan Mahmut Aydın, “Projemde 4 tane 40 vatlık panel kullandım. Bu paneli aküye depolayarak enerjiyi 220 volt şebeke elektriğine çevirerek motorumu çalıştırıyorum” dedi.
Panellere bin lira harcadığı motosikletini günlük hayatta rahatlıkla kullandığını anlatan aslen Artvinli Hasan Mahmut Aydın, “Benzin parası vermiyorum. Su parası vermiyorum. Yağ parası yok. Yağ yaktı derdi yok. Sabah güneşim doğuyor. Depomu dolduruyorum. Yoluma devam ediyorum. Elektrik parası da vermiyorum. Prizde aramıyorum. Kendi elektriğimi kendim üretiyorum. Dönüştürülebilir enerjiyle durmadan yola devam diyorum” diye konuştu.
Motosikletin üzerindeki güneş panellerini görenlerin kendisini pizzacılara benzettiğini anlatan 25 yaşındaki Aydın, tam şarj olduğunda saatte 50 kilometre hızla 70 kilometre kadar gidebileceğini, ayrıca okuluna bağışladığı güneş enerjili motosikletinin geliştirilip engelli araçlarında da kullanılabileceğini belirtti.
Motosikleti kullanan Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Feda Öner’de öğrencisini kutladı.
Kaynak: İHA

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz