gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Eğitim Dünyası > Genel Kültür
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Mühür Nerden Geliyor?

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Konum: Istanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4742
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Mühür Nerden Geliyor?
    Gönderim Zamanı: 23-Temmuz-2013 Saat 13:13
Mühür Nerden Geliyor?
Mühür farsça bir kelime olup, Türkçe’si “damga”, Arapçası hatemdir. Çok eski tarihlerden itibaren kullanılan mühür, bir maden veya taştan yapılırdı ve imza yerine kullanılırdı. Mührün en büyük faydası ise günümüzde de olduğu gibi emniyettir. Mühür kazıyan kişiler (hakkak) eskiden en iyi hattatlardan ders alırlar ve en az yedi sene çalıştıktan sonra çıraklık sonrasında birkaç sene kalfalık ve en sonunda ise “peştamal kuşanarak” usta olurlardı.

Mühür üzerinde sahibinin alameti olacak ismi veya sahibinin tercihine göre münasib bir tabir, bir dua kelimesi bulunurdu. Mühürler ıstampanın kullanılmadığı devirlerde mum isine tutulduktan veya serçe parmağa mürekkep sürüldükten sonra kağıdı biraz yalayıp ıslatarak istenilen yere kuvvetlice bastırılarak yapıştırılırdı. Bazen de kırmızı renkteki mum eritilerek kağıda damlatılır ve soğumadan üzerine mühür bastırılır.

osmanlı tuğrasıPeygamber Efendimiz (sav) sağ el yüzük parmağında taşıdığı ve üzerinde “Muhemmdün Resülullah” yazan yüzüğünü mühür olarak kullanırdı. Bu yüzüğü daha sonra halifeler de kullanmaya başlamıştı ama Hz.Osman döneminde yüzük Eris kuyusuna düştü ve kayboldu.

Osmanlı sultanları zümrüt üzerine hakkedilmiş, yüzük şeklindeki mühürleri taşırlardı. Saltanat başka bir padişaha intikal ettiğinde eski sultanın mührü saray hazinesine konurdu.

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz