gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Eğitim Dünyası > Eğitim Öğretim
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Pisa nedir? Pisa Hakkında Bilgiler

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Pisa nedir? Pisa Hakkında Bilgiler
    Gönderim Zamanı: 21-Temmuz-2013 Saat 13:03
Milli Eğitim Bakanlığının üzerinde önemli durduğu ve bunun için de radikal kararlar aldığı PISA sınavları hakkında bazı bilgiler vereceğiz.nı çok sık duyduğumuz PISA nedir acaba? Aşağıda bazı zorular ve bu soruların cevapları yer almakta.

PISA nedir?
Açılımı “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler hâlinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırma projesidir.

PISA Projesi’nin amacı nedir?
PISA’nın temel amacı, gençlerimizi daha iyi tanımak; onların öğrenme isteklerini, derslerdeki performanslarını ve öğrenme ortamları ile ilgili tercihlerini daha açık bir biçimde ortaya koymaktır.

PISA Projesi neyi ölçmektedir?
PISA Projesi’nde zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin; Matematik okuryazarlığı, Fen Bilimleri okuryazarlığı ve Okuma Becerileri konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır.
PISA projesinde kullanılan “okuryazarlık” kavramı, öğrencinin bilgi ve potansiyelini geliştirip, topluma daha etkili bir şekilde katılmasını ve katkıda bulunmasını sağlamak için yazılı kaynakları bulma, kullanma, kabul etme ve değerlendirmesi olarak tanımlanmaktadır.

PISA Projesi kimler tarafından yürütülmektedir?
PISA Projesi; kısa adı OECD olan “Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü”nün bir eğitim projesidir. Bu proje, OECD Eğitim Direktörlüğü’ne bağlı olan PISA Yönetim Kurulu tarafından yürütülmektedir. Projede kullanılan testlerin ve anketlerin geliştirilmesi, analizlerinin yapılması, uluslararası raporun hazırlanması gibi işlemler, PISA Yönetim Kurulu gözetiminde belirlenen bir konsorsiyum tarafından yapılmaktadır.
PISA’nın ulusal düzeyde çeviri ve uyarlama işlemlerinin yapılması, projenin uygulanması, analizlerin yapılması ve ulusal raporun hazırlanması gibi işlemler ise projeye katılan her ülkede belirlenen ulusal merkezler tarafından gerçekleştirilmektedir.

PISA Projesi hangi okullarda uygulanmaktadır?
PISA Projesi kapsamında geliştirilen başarı testleri ve anketleri, ülkemizde Nisan ayı içerisinde uygulanmaktadır. Projeye katılan ülkelerde; örgün öğretimde kayıtlı olan 15 yaş grubu öğrencilerin bulunduğu tüm okullar (İlköğretim, Genel Lise, Anadolu Lisesi, Yabancı Dil Ağırlıklı Lise, Fen Lisesi, Meslek Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Çok Programlı Liseler, Özel Okullar vb.) PISA Projesi’ne katılabilir.

Ülkemizin bu projeye katılma amacı nedir?
Küreselleşen dünyamızda, eğitim alanında yapılan ulusal değerlendirme çalışmalarının yanı sıra, uluslararası düzeyde konumumuzu belirlemek amacıyla eğitim göstergelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle belirli referans noktalarına göre ülkemizin eğitim alanında hangi düzeyde olduğunun, giderilmesi gereken eksikliklerin ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesidir. Ülkemiz de OECD üyesi olarak, eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla bu projeye katılmaktadır.

PISA Projesi ne zamandan beri uygulanmaktadır? Ülkemiz bu Projeye hangi yıldan beri katılmaktadır?
PISA Projesi 2000 yılında uygulanmaya başlamıştır. Üçer yıllık dönemler hâlinde uygulanan projeye ülkemiz, ilk kez 2003 yılında katılmıştır.

PISA Projesi’nde hangi soru türleri kullanılmaktadır?
PISA Projesi’nde; çoktan seçmeli, karmaşık çoktan seçmeli, açık uçlu, kapalı uçlu gibi değişik soru türleri kullanılmaktadır.

PISA Projesi’ne katılan okul ve öğrencilerin seçiminde hangi yöntemler kullanılmaktadır?
PISA Projesi’ne katılacak olan okul ve öğrencilerin seçim işlemi, OECD tarafından tesadüfi (seçkisiz) yöntemle belirlenmektedir.

PISA Projesi nasıl uygulanacaktır?
Öğrenciler, ilk gün matematik, fen ve okuma becerileri alanlarında kâğıt-kalem değerlendirmesine, sonrasında da anket uygulamasına katılacaktır. İkinci gün problem çözme becerilerine yönelik Bilgisayar Tabanlı Değerlendirme uygulanacaktır. Uygulama sırasında cetvel ve hesap makinesi bulundurulması gereklidir.

PISA Projesi’nin sonuçları nerede ve nasıl kullanılacaktır?
PISA Projesi’nden elde edilen sonuçlar ulusal bir rapor hâlinde düzenlenmektedir. Bu sonuçlar, eğitim-öğretim programlarının geliştirilmesinde karşılaşılan eksiklerin giderilmesinde ve eğitim alanında yapılan araştırmalara kaynak olarak kullanılmaktadır.
PISA 2012 uygulamasının sonuçları, OECD sekreterliği tarafından Aralık 2013’te açıklanacak ve http//www.pisa.oecd.org adresinden yayınlanacaktır.

Okuma ve anlama becerisi test sonuçlarına göre ülkeler

PISA araştırmasında okuma becerisini ölçme ve değerlendirme önemli bir yer alıyor. Okuma testleri, öğrencilerin okuduğu bir metinden bilgi edinme; okuduğu metni yorumlama; günlük hayatın çeşitli durumlarına ilişkin metinleri anlama ve anladığını yeniden uygulayabilme becerilerini ölçmeyi amaçlıyor. PISA araştırmasına katılan ülkelerin okuma becerisi testinde aldıkları puan sıralamasını aynen veriyoruz:

2003                             2006                            2009

1.     Finlandiya                  1. Güney Kore               1. Güney Kore

2.     Güney Kore               2. Finlandiya                  2. Finlandiya

3.     Kanada                      3. Kanada                      3. Kanada

4.     Avustralya               4. Yeni Zellanda            4. Yeni Zellanda

5.     Lichtenstein             5. İrlanda                          5. Japonya

6.     Yeni Zellanda          6. Avusturalya               6. Avusturalya

7. İrlanda                           7. Polonya                        7. Hollanda

8. İsveç                               8. İsveç                             8. Belçika

9. Hollanda                        9. Hollanda                      9. Norveç

10. Hongkong (Çin)       10. Belçika                      10. Estonya

11. Belçika                         11. İsviçre                      11. İsviçre

12. Norveç                      12. Japonya                    12. Polonya

13. İsviçre                        13. İngiltere                   13. İzlanda

14. Japonya                     14. Almanya               14. ABD

15. Macau (Çin)              15. Danimarka              15. İsveç

16. Polonya                      16. Avusturya              16. Almanya

17. Fransa                        17. Fransa                      17. İrlanda

18. ABD                             18. İzlanda                     18. Fransa

19. Danimarka               19. Norveç                     19. Danimarka

20. İsland                         20. Çekoslovakya       20. İngiltere

21. Almanya                 21. Macaristan             21. Macaristan

22. Avusturya               22. Lüksenburg           22. Portekiz

23. Letonya                     23. Portekiz                   23. İtalya

24. Çekoslovakya          24. İtalya                      24. Slovenya

25. Macaristan               25. Slovakya               25. Yunanistan

26. İspanya                      26. İspanya                  26. İspanya

27. Lüxemburg              27. Yunanistan           27. Çekoslovakya

28. Portekiz                      28. Türkiye               28. Slovakya

29. İtalya                          29. Meksika                  29. İsrail

30. Yunanistan              30. ABD                         30. Lüksenburg

31. Slovakya                                                              31. Avusturya

32. Rusya                                                                   32. Türkiye

33. Türkiye                                                            33. Şili

34. Uruguay                                                             34. Meksika

35. Tayland

36. Sırbistan

37. Brezilya

38. Meksika

39. Endonezya

40. Tunus

PISA sınavı hakkında daha fazla bilgi almak için organizasyonun resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.oecd.org/pisa/

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz