gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Eğitim Dünyası > Eğitim Öğretim
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

İki dil konuşan çocuklar daha başarılı!

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ferdi Açılır Kutu Gör
Süper Üye
Süper Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 220
  Alıntı ferdi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: İki dil konuşan çocuklar daha başarılı!
    Gönderim Zamanı: 26-Nisan-2013 Saat 00:18
İki dil konuşan çocuklar daha başarılı!
İki dil konuşan çocuklar aynı ayda birden fazla işi yapmakta daha becerikli.
İki dil konuşan çocukların aynı anda birden fazla işi yapmakta, tek dil konuşan çocuklara göre daha başarılı oldukları belirlendi.

Kanada’nın Toronto kentindeki York Üniversitesi’nden psikologlar Raluca Barac ve Ellen Bialystok’un araştırmasına 6 yaşında sadece İngilizce ve İngilizce-Çince ya da Fransızca-İspanyolca konuşan 104 çocuk katıldı.
Psikologlar, çocuklara bilgisayarda hayvan resimleri ve renkler gösterdi ve bunları gördüklerinde bir düğmeye basmalarını istedi. Çocukların tamamı tek tuşa basmaları söz konusu olduğunda aynı hızla cevap verdi.

Hayvan ya da renk gördüklerinde iki ayrı tuşa basmaları istendiğinde ise iki dil konuşanların daha hızlı olduğu görüldü.
Ancak bilimadamları, kelime ve dilbilgisi testlerinden tek dil konuşan çocukların daha yüksek ”puan aldıklarını” belirledi. Bunun, iki dil konuşan çocukların her iki dilin kelime ve dilbilgisini öğrenmek için de zaman harcamalarından kaynaklandığı belirtildi.

Araştırma, ”Child Development” (Çocuk Gelişimi) adlı dergide yayımlandı.

Gelişime dair ne varsa...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz