gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Eğitim Dünyası > Eğitim Öğretim
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Drama Örnekleri

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
zaman Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 724
  Alıntı zaman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Drama Örnekleri
    Gönderim Zamanı: 17-Eylül-2012 Saat 20:05
Gazete Deyip Geçmeyin......

Yapacağınız drama için sadece gazete ve 2 büyük çop torbası tabii birazda çılgınlık gerekiyor...Oldukça eğlenceli bir drama...Elinizde ,çocuk sayınız kadar tek sayfa halinde gazeteler olsun önce her çocuğa tek yaprak gazete dağıtın bir de kendiniz alın.Çocuklara elinizde ki gazetede neler görüyorsunuz sorusuna cevaplar alın...
Daha sonra elinizdeki tek yaprak gazeteden bir şekil düşünün örneğin ortadan elinizle büzerek benim gazetem aslında bir "papyon" deyin.Çocuklara sırası ile peki sizin gazeteniz ne olabilir acaba diye soru yöneltin.Oldukça ilginç ve hayalgücünün doruklarında cevaplar gelecektir.(düdük,yelpaze,şapka,kıravat,kemer,keba p vs.....)
Çocuklara ben bir uçurtma yapmaya karar verdim hadi hepimiz uçurtmalarımızı uçuralım hava çok güzel dediğiniz de bütün sınıf müzik eşliğinde uçurtmasını uçurur.....
Sonra siz müziği kapatıp Aaaaaa! Aslında bu bir tarla hadi herkes tarlasını yere koysun ve tarlada tohum olsun miniciksiniz daha çocuklar gazete üzerinde minicik olur..Eveeeet tohumlar yavaş yavaş büyüyor.Galiba kocaman ağaç oldular ağaçlar ne kadar sessiz....Şimdi ağaçlardan bazılarına dokunucam ve birer kelebek olacaklar kelebekler ağaçların arasında çılgınca uçacaklar...(Bu arada müzik olabilir size kalmış...)şimdi de ağaçlar birer tırtıl ve kelebeklerle birlikte dost olmuşlar çok mutlular ve mutluluk dansı yapıyorlar..
Öğretmen bu arada karnına çöp torbasını tutar ve açar ormana bir kanguru gelmiş isterseniz bu aç kangurunun karnın doyuralım ne dersiniz.Çocuklar yerde serili gazeteleri sizin tuttuğunuz çöp torbasını içine doldurur.siz bu çöp torbasını bağlayıp 2 tane top yapar çocukları 2 gruba ayırıp tren olalım çocuklar herkes vagon aman vagonlar birbirinden sakın kopmasın dersiniz çocuklardan 2 tanesini lider seçer sıraların karşısına geçirir ellerine çöp torbasından yaptırdığınız topu verirsiniz....
Arkadaşlarına lider çocuklar sıra ile topu atarlar mesafeyi siz ayarlayın her atılan çocuk topu kapar lidere atar ve çömelir.Lider 2. sıradaki çocuğa atar o da lidere atar ve çömelir bu şekilde her çocuk sıra ile atmış ve çömelmiş olur...İlk bitiren grup 1. olur ve allkışlanır...
Bu drama gerçekten çok basit ve birçok amacınıza ulaşıyorsunuz en başta hayalgücü gelişiyor,sıra beklemeyi,yenmeyi yenilmeyi, v.s..... öğrenmiş oluyor..
(Okulda yardımcısı olmayan arkadaşlar sınıf toplamada çöp torbasını karnınıza koyup açarak kanguru çok acıkmış gibi.... bir çalışma ile çocuklara sınıfı sevdirerek temizletebilirsiniz.

bende çok beğendim çok eğlenceli oluyor

alıntıdır

Doğru yerdesiniz...
gelisenbeyin.net'tesiniz...
Yukarı Dön
zaman Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Alıntı zaman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17-Eylül-2012 Saat 20:20
KÜÇÜK PAPATYA

GÜNEŞ:************Hey küçük papatya
********************** Artık uyansana
********************** Bak ben geldim yine
********************** Güzel güzel açsana

PAPATYA:******** Ah parlak güneş
********************** Açmak istemezmiyim
********************** Susuz kaldım bu gün
********************** Nasıl güleyim

GÜNEŞ:************ Serin rüzgar,güçlü rüzgar
********************** Nerelerdesin
********************** Haydi biraz es te
********************** Bulutu buraya**getir

RÜZGAR:**********Beyaz bulut,pamuk bulut
********************** Haydi gelsene
********************** Papatya susamış
********************** Biraz yağmur versene

BULUT:************ İşte ben geldim
********************** Bol bol yağmur getirdim
********************** Kana kana iç papatya
********************** Gülümse yine bize

PAPATYA :********Hepinize çok teşekkür ederim
********************** Güneş bulut ve rüzgar
********************** Benim iyi dostlarım
********************** Siz olmasaydınız ben ne yapardım.

Doğru yerdesiniz...
Yukarı Dön
zaman Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Alıntı zaman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17-Eylül-2012 Saat 20:20
kelebek rondu

bir minicik kelebek
uçtu geldi dönerek
kondu bir papatyaya
çok mesudum diyerek

o papatya haindi
birden bire silkindi
yere düştü kelebek
ah vah diyerek

sonra bir arı geldi
kelebege el verdi
kurtardı kelebeği
o minicik meleği

4 tane papatya 4 kelebek ve 4 arı seçiyoruz.papatyalar daire seklinde oturuyorlar.kelebekler kendi papatyasının arkasında duruyor.şarkının 1.kısmını kelebekler hareketleriyle beraber yapıyorlar.2.kısmında papatyalar ön planda oluyor.kafaları önde.haindi derken sinirli bir sekilde kafalarını kaldırılar.silkindi derken hızlı sallanırlar kelebekler yere düser ve 3 kısımda arılar kelebekleri kurtarırlar

Doğru yerdesiniz...
Yukarı Dön
zaman Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Alıntı zaman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17-Eylül-2012 Saat 20:22
- CANI YOK MU ? -

Evin hanımı sandalyeye oturur ve hizmetçisine seslenir:

- Hizmetçiiii! Hizmetçi! Çabuk buraya gel.
Hizmetçi koşarak gelir:
-Buyur hanımım
-Ben dışarıya çıkıyorum. Evi süpür,sil, her yer tertemiz olsun...Anladın mı beni?
-Tabii hanımım. Hizmetçi sahnenei ortasına doğru yürür ve elindeki süpürgeyi atarak söylenmeye başlar:

Hizmetçinin canı yok mu?
Eğlenmeye hakkı yok mu?
İşler bitti her yer temiz
Hanım gider eğelniriz! ( Müzik çalar ve hizmetçi oynamaya başlar. Oynayarak sahneden çıkar.)

Evin hanımı yine sandalyede otururken bebeğin dadısına seslenir:

- Daııııı! Daııı! Çabuk buraya gel.
Dadı koşarak gelir :
- Buyrun hanımım.
-Ben dışarıya çıkıyorum, bebeği uyut, bezlerini temizle, ben gelene kadar her şey hazır olsun...Anladın mı beni ?
-Tabii hanımım ( Dadı sahnenei ortasına gelir ve elindeki bezi atarak söylenmeye başlar.)

Dadının da canı yok mu ?
Eğlenmeye hakkı yok mu ?
Bebek uyur, altı temiz
Hanım gitti eğleniriz! ( Müzik çalar ve dadı oynamaya başlar. Oynayarak sahneden çıkar.)

Evin hanımı yine sandalyede otururken evin aşçısına seslenir:

-Aşçııı! Aşçıııı! Çabuk buraya gel.
Aşçı koşarak gelir:
-Buyrun hanımım
-Ben dışarıya çıkıyorum, yemekleri pişir, bulaşıkları temizle, ben gelene kadar her şey hazır olsun...Anladın mı beni ?
- Tabii hanımım. Aşçı sahnenin ortasına gelir ve elindeki kepçeyi atark söylenmeye başlar.

-Aşçının da canı yok mu ?
Eğlenmeye hakkı yok mu ?
Yemek pişti bulaşıklar temiz
Hanım gider eğleniriz. ( Müzik çalar ve aşçı oynamaya başlar, oynayarak sahneden çıkar.

Evin hanımı yine sandalyede otururken bu kez evin uşağına seslenir:

-Uşakkk! Uşakkk! Çabuk buraya gel.
Uşak koşarak gelir:
-Buyur hanımım.
-Ben dışarıya çıkıyorum.Alışverişi yap hesabı temizle, ben gelene kadar bütün defterler hazır olsun...Anladın mı beni ?
-Tabii hanımım. Uşak sahnenei ortasına doğru yürür ve elindeki defteri atarak söylenmeye başlar.

Uşağın da canı yok mu ?
Eğlenmeye hakkı yok mu ?
Hesap bitti defter temiz.
Hanım gitti eğleniriz. (Çalan müzik eşliğinde biraz dans eder ve sahneden ayrılır.)

Daha sonra hizmetçi,dadı, aşçı ve uşak hep birlikte sahneye çıkarlar. Hep birlikte oynarlarken hanım çıkagelir. Sinirlenerek bağırmaya başlar :

- Bu ne hal ! Çabuk gözümün önünden kaybolun, hepinizi kovuyorum der ve hepsini sahneden kovar.

Ardından sahnenin ortasına gelir ve;

- Hanımın da canı yok mu ?
Eğlenmeye hakkı yok mu ?
İşler bitmiş her yer temiz
Hepsi gitti eğleniriz! der ve oynayarak sahneden ayrılır.

OYUNCULAR :
Hanım:
Hizmetçi:
Dadı:
Aşçı:
Uşak:

Piyesi zevkinize ve imkanlarınıza göre değiştirebilir, karakterleri çoğaltabilir, kostüm vb. hazırlayabilirsiniz.

Doğru yerdesiniz...
Yukarı Dön
zaman Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Alıntı zaman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17-Eylül-2012 Saat 20:23
Oyunun Adı: Gökkuşağı Perileri

Oyun Türü: Müzikli Oyun

Hedeflenen Alan: Psikomotor Alan

Oyunun Amacı: Çocukların el-göz koordinasyonu gerektiren hareketleri yapabilmelerini sağlama.

Materyaller: Gökkuşağı boyama sayfası ve pastel boya. (‘Gökkuşağı Perileri’ müziği)

Hazırlık Aşaması:

Çocuklarla gökkuşağı hakkında konuşulur.Gökkuşağının hangi ayda görüldüğü, nasıl ortaya çıktığı anlatılır.

Uygulama ve Değerlendirme Aşaması:

Eğitimci çocuklardan iki gruba ayrılmalarını ister.Gruplardaki çocuk sayısı eşit olacak şekilde gruplama yapıldıktan sonra, çocuklara oyun hakkında bilgi verilir.

Ardından, “Şimdi hepiniz kendinizi birer gökkuşağı perisi olarak düşünün ve bu gökkuşağını sizin renklendirdiğinizi hayal edin.Sizler dans ederken gökkuşağını renklendirmeyi çok seven küçük perilersiniz.Şimdi her biriniz elinize gökkuşağının renklerinden birini alın (derken pastel boya kutuları çocuklara uzatılır) ve gökkuşağını renklendirmeye başlayın.Ama dikkat etmeniz gereken çok önemli bir şey var; siz sadece müzik çalarken dans ediyorsunuz.Bu yüzden müzik durduğunda sizler de boyamayı durduracaksınız.Bakalım en çok hanginiz boyayacak?Haydi bakalım gökkuşağı perileri,gösterin kendinizi!” diyerek müziği başlatır.

Çocuklar, müzik devam ederken gökkuşağını boyamayı sürdürürler,müzik durduğunda ise boyamayı keserler.Müzik başladığında tekrar devam ederler ve müzik tamamen bittiğinde oyun sona erer.Eğitimci gökkuşağını en çok boyayan grubu belirleyerek onu oyunun birincisi seçer ve birinci olan grup tüm sınıfça alkışlanır.

Doğru yerdesiniz...
Yukarı Dön
zaman Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

Alıntı zaman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17-Eylül-2012 Saat 20:24
Etkinliğin ismi: Papatya Bahçesi

Seçilen Renk: Çocuklar istedikleri rengi seçerler.

Katılımcı Sayısı:-

Araç Gereçler: Maskeler,Kostümler

Amaç: Doğadaki Yaşam

Dağların eteklerinde güzel bir papatya bahçesi vardı. Dağların eteklerinden her yere papatya kokuları yayılır, bazen de dağların zirvesine kadar ulaşırdı.Tavşanlar papatyaların içinde dolaşırlar ve gökyüzünde uçan güvercinlerin kanat sesleri papatya bahçesine yayılırdı.

Burası mutluluğun ve huzurun yeriydi.

Çocukların bir kısmı papatya bir kısmı tavşan ve güvercin olur.Rüzgar sesi ile etkinlik zenginleştirilir.Daha sonra güneş ortaya çıkar gülümseyerek ve dans ederek.Papatyaları,tavşanları ve güvercinleri okşayarak ısıtır. Papatya bahçesinde hayat rüzgardan önceki haline geri döner.

Tartışma: Etkinlik sonrası tartışma sırasında çocuklar sorular sorulur.

Papatya sence nasıl?

Güvercinler sence nasıl?

Sence papatya bahçesi nasıldı?

Sence bu bahçenin rengi ya da renkleri ne olabilir?

TARTIŞMA AŞAMALARI

Zihinde canlandırma: Oyuna katılan tüm çocuklar papatya bahçesini zihinlerinde canlandırırlar.

Tanımsal düzey: Yapılan etkinliklerde geçen özellikleri çocukların istedikleri şekilde söylemeleri istenir.

Duygusal düzey: Her çocuğun rolüne bağlı olarak neler hissettiği sorulur.

Bilişsel düzey: Yapılan etkinliğin nedenleri üzerinde durulur.

Yaşantısal düzey: Çocuklarla daha önce gördükleri bahçeler hakkında konuşulur. Hayvanlar kuşlar hakkında konuşulur ve günlük yaşam ile bağlantısı kurulur.

Doğru yerdesiniz...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz