gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Eğitim Dünyası > Eğitim Öğretim
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Seçkin izci sınıf çalışmaları

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
sakız Açılır Kutu Gör
Vip Üye
Vip Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 271
  Alıntı sakız Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Seçkin izci sınıf çalışmaları
    Gönderim Zamanı: 13-Nisan-2011 Saat 15:16
Seçkin izci sınıf çalışmaları :

Seçkin izci sınıfına geçen izciler 16 yaşına basana kadar aşağıdaki “Seçkin İzci Sınıfı” çalışmalarını yaparlar. Bu sınıfın imtihanını oymak başı yapar.
A. İş başarmak :
Aşağıda gruplar halinde yazılan şartlardan her gruptan seçeceği en az üç şartı başarı ile yalnızca veya oba arkadaşları ile ortaklaşa bitirmek.
1. Grup :
a) Üç gün müddetle ev masrafını tutmak, alış veriş yapmak ve yemek listesini hazırlamak.
b) Bulunduğu yerden tahminen 150-200 m. yükseklikteki bir tepeye tırmanmak veya iple kaya tırmanışı yapmak.
c) Obasının günlük gezisini her türlü ayrıntılarıyla planlayıp organize etmek.
d) Düz ve kar sapanı inişlerini yapmak, kar sapanı dönüş ve duruşlarını göstermek.
2. Grup :
a) Elektrik sigortasının atması ve su musluğunun atması halinde tamir etmesini bilmek.
b) Bir tornet yapmak, tamirini bilmek ve emniyetli bir şekilde kullanmasını becermek.
c) Bir alıcı radyo yapmaya çalışmak, imkan bulamaması halinde bir radyo istasyonunu üç ay boyunca takip ederek hoşlandığı programların bir listesini hazırlamak.
d) Ev dekorasyonu hakkında bilgi sahibi olmayı ve tamir işleminde kullanılan çeşitli aletler kullanmasını bilmek, marangoz aletlerinden bir kısmının kullanılmasını öğrenmek.

e) Fotoğraf çekmesini, filmi banyo etmesini ve fotoğrafı tab etmesini bilmek.

3. Grup :

a) Obabaşıyla birlikte bir münazara hazırlamak, bir münazarada taraf teşkil etmek veya bir konferans vermek.

b) İki Milli oyun oynayabilmek.

c) Üç gün devamlı olarak obasıyla birlikte bir kamp yapmak.

d) Alışılmamış ve yaygınlaşmamış bir spor kolunda (Eskrim, okçuluk, tenis vs. gibi) maharet sahibi olmak.

e) Yüzmesini ve bir metrelik tramplenden atlamasını bilmek.

4. Grup:

a) Bir sosyal toplantının organizasyonuna yardım etmek.

b) İzci üniforması ile tek olarak veya oba arkadaşlarıyla birlikte bir yetiştirme yurdu, çocuk yuvası veya çocuk ıslahevini ziyaret edip hediye götürmek.

c) Obaca, bir küçük izci kümesine yardımda bulunmak.

d) Bir başka şehrin veya bir başka memleketin izcileriyle birlikte bir haftalık kamp yapmak.

e) Oymakça, obaca veya tek başına bir ibadet yerine hizmet etmek ve ilgilileri ile tanışmak.

B. Liderlik çalışmaları :

Obabaşı kursuna katılıp kursu başarı ile bitirmek veya iki izciye izci sınıfı çalışmalarını öğreterek onları başarıya ulaştırmak,

Aşağıdaki konulardan birinde başarı göstermek :

a. Bir küçük izci kümesinde uzmanlık konularından birisi hakkında kurs açmak.

b. Bir oymak gezisinin organizasyonuna ve düzenlemesine yardım etmek, gezi sırasında bir konuyu işlemek.

C. Sorumluluk :

1. Obaca veya tek başına “başkalarına yardım” kampanyası gibi bir sosyal yardım faaliyetini düzenlemek ve uygulamak (sakatlara yardım, halk eğitimine yardım, hastane, Kızılay, Yeşilay, Çocuk Esirgeme Kurumu faaliyetlerinden birine katılmak).

2. “Milletlerarası Arkadaşlık”, “Sosyal faaliyetler” uzmanlık işaretlerini kazanmış olmak.

3. Oymakbaşı da: evde, okulda, oymakta sorumluluk yüklemeyi alışkanlık haline getirdiği kazandım uyandırmak.

İzci ve yetkin izci sınıflarındaki imtihan şartlarının 2/3 ünü yapmış olanlar başarılı savılırlar. İzci sınıf çalışmalarına başlayan erkek izci, izci armasını, sol cep ortasına, yetkin izci çalışmalarına başlayan izci sol koluna “Yetkin İzci arması” nı, seçkin izci çalışmalarına başlayan izci ise “Seçkin İzci Arması”nı takar.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz