gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Teknoloji ve Tasarım > Teknoloji ve Tasarım 8 > Yapım
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yapım Kuşağı Reklam Senaryosu hazırlama aşaması

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Yapım Kuşağı Reklam Senaryosu hazırlama aşaması
    Gönderim Zamanı: 20-Mart-2007 Saat 00:17
Özellikle Yapım Kuşağında tasarım sürecindeki pazarlanabilir hale getirme aşamasında yapılan ürünün reklamı konusuna örnek olarak gösterilebilir.

8. sınıflarda reklam senaryosunda öğrencilere yardımcı olabilecek reklam senaryosunu aşamalarının gösteren resimler...

Orjinalini yazan: love_angel

Çizim güzel ama ben konuyu tam olarak anlayamadım

2. dönem yapım kuşağında tasarım sürecinde pazarlanabilir hale getirme yada inovasyon çalışmasında reklam senaryosu yazma ve çizme aşaması vardır. Yukarıdaki resimlerde bu aşamanın nasıl olacağı konusunda bilgi verilmek amacıyla verilmiştir.

Örnek reklam senaryosu, pazarlanabilir hale getirme...

Pazarlamacının inadı

Wilson adında bir adamın bir çivi fabrikası vardır ve reklama ihtiyaç duymaktadır. Pazarlamacı bir arkadaşı ile konuşurken arkadaşı "Wilson Çivileri"diye bir reklam ayarlayabileceğini ifade eder.

—Bana bir hafta ver" der arkadaşı, "sana bir kasetle döneceğim".

Bir hafta sonra pazarlama uzmanı Wilson'u görmeye gelir. Kaseti videoya koyar ve çalıştırır.

Romalı bir asker Isa'yı Çarmıha çivilemekle meşgul, Yüzünü kameraya çevirir ve

—Wilson çivileri kullanın, onlar her şeyi taşırlar" der. Wilson çılgına döner ve bağırır:

-"Senin problemin ne? Bunu asla TV de göstermezler, sana ikinci bir şans veriyorum, ama kesinlikle Romalıların Isa'yı çarmıha germesi gibi şeyler istemiyorum"

İkinci hafta pazarlamacı elinde başka bir kasetle gelir, Yine kaseti videoya koyar ve çalıştırır. Bu sefer kamera Romanın dışından merkeze doğru yakınlaşır ve çarmıha asılı İsa’nın önünde durur. Romalı bir asker yukarı bakar ve 'Wilson çivileri, her şeyi taşır'.

Wilson kendini tutar bu sefer.

—Sen beni anlamıyorsun, Çarmıhta bir Isa istemiyorum. Sana son şans veriyorum bir hafta içinde yayınlanabilecek bir reklamla gelmeni istiyorum!"

Bir hafta daha geçer. Wilson sabırsızlıkla beklemektedir. Pazarlama uzmanı yeni kasetiyle gelir. Saçları uzamış, çıplak bir adam nefes nefese koşmaktadır. Bir düzine Romalı askerde peşinden kovalamaktadır.

Tepenin başına gelirler ve askerlerden biri kameralardan birine dönerek
şöyle der:

—Keşke Wilson çivileri kullansaydık!'.

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24-Kasım-2008 Saat 20:44
Orjinalini yazan: kedi000000

TEŞEKÜRLER BİZ BUNU DOSYAYI GÖSTERİRKEN SLAYT GÖSTERİSİ YAPABİLİRMİYİZ

Neden olmasın. Ürün dosyanız için sunular yapıp konuyu sınıfta anlatabilirsin.
Örnek Reklam Senaryoları
http://www.gelisenbeyin.net/ornek-reklam-senaryalari.html

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16-Şubat-2009 Saat 22:13
Orjinalini yazan: K/)RL

Bu reklam işi bana çok tuhaf geliyor ama hiç değilse hayal gücümüzü arttırıyor.(Tebrikler)

Yapım kuşağında yapacağınız çalışmalar neticesinde bir ürün ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan ürünü kimse bilmediği için mecburen o ürünü tanıtmak zorundasın. Tanıtım şekilleri değişik olsada yukarıdaki örnekte daha çok televizyondaki reklam tiplerine ait bir örnektir. Yani ürünün tanıtım aşaması ilk önce yazılır. Yani senaryo hazırlanır.
Senaryodan sonra yazılanlar görselleştirmek amaçlı çizimi yapılır. Taslak çiziminden sonra filmi çekilir. Umarım yardımcı olmuşumdur...

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16-Şubat-2009 Saat 23:04
Orjinalini yazan: Zlatan Yunus

Biraz daha fazla örnek verseniz çok iyi olucak

Linki okuyun
http://www.gelisenbeyin.net/forum/forum_posts.asp?TID=2554&FID=11&PR=3
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16-Şubat-2009 Saat 23:13
Orjinalini yazan: Zlatan Yunus

Yahu anlıyorum hani hazır siz öğrenciler işin kolayına kaçmasın diyorsunuz ama biraz daha fazla örnek gösterebilir misiniz?

Reklam senaryosu konusunda yukarıdaki örnekler çizim konusunda idi. Aşağıdaki linkte de bunun videoya dönüşmüş haline bakabilir siniz...
http://www.gelisenbeyin.net/yapim-kusagi-inovasyon-video.html

Daha fazlası için Etkinlik resimleri bölümünü incele...

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
ekrem Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
  Alıntı ekrem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27-Şubat-2009 Saat 00:21
ÖRNEK REKLAM SENARYOLARI:

Doğuş Çay
Adam elinde bir termosla kıraathane'ye girer. Çaycıya bir çay söyler ve masaya oturur. Gelen çaydan bir yudum alır ve beğenmez. Bardağı müsait bir yere boşaltır ve boşalan bardağı termosundaki çay ile doldurur. Adam keyifle çayını içerken etraftakiler ona bakmaya başlarlar. Çaycıda hafif kızgındır. Yan masadan biri sorar "Hayırdır hemşerim". Adam termosu işaret ederek yüksek sesle "Ben nerede, Doğuş Çay orada" der.
Ertesi gün herkes elinde bir termosla gelince, çaycı hemen çırağını Doğuş Çay almaya yollar

çaylar
Bir koy kahvesi oyuncular ;ocakcı , çaycı çocuk,ahali bidigimiz figuranlar
Figuranlar kahvesi
Sahne 1 genel cekim ;

- sabah kahve acılır ocakcı çayı demler x marka cay (görüntü sansürlü)
- kahve dolmaya başlar
- ocakçı çaylar tavsan kanı diye bağırır… (çayı dışarıdan yeni getirtiğini ballandırarak millete anlatır )
- tam çayları koyar caylar bulanık ve kötüdür ahali aaa diye bozulur
- iki kavga sahnelrinde bilinen figüran efelenir
- biri yerli bircayı gösterir ve caycı onu demler herkes mutludur çaycı paketi öper
caycı; yurdum cayı beni affet der sen bir tanesin birda sana ihanet edersem iki der

BEYAZIN ÇOK DAHA ÖTESİ

Bu reklamda bir arenada geçmektedir. Sahada kızgın bir boğa ve onun karşısında bir matador vardır. Matodorun elinde herhangi bir bez yoktur. Matodor el hareketi ile boğayı kızdırmaya çalışıyordur, en sonunda boğa iyice kızar ve matadora doğru koşmaya başlarken matador sırtından beyaz bir bez çıkartır ve iki eliyle boğaya doğru açar. Boğa bu kar beyaz beze bakamaz, gözleri kamaşır ve koşarken sendeleyip yere yıkılır bu sırada dış ses “OMO’NUN GÜCÜ, GÖZKAMAŞTIRAN BEYAZLIK” der ve reklam sona erer.

SAHİP ÇIKIN

Sabahın erken saatlerinde Mehmet efendi, mahmur gözlerle bakkalının yolunu tutar. Dükkanına geldiğinde kapısının açık olduğunu görür, şaşkın bir vaziyette içeriye girip neler olduğunu anlamaya çalışır ve heyecanla polis çağırır. Ekip geldiğinde dükkana hırsız girdiğini anlar ama ''nedense her şey yerli yerinde’’ diye düşünür. Daha sonra anlaşılır ki çalınanlar sadece bir kutu Albeni’dir.
Ardından bir dış ses duyulur:
''ALBENİ’NİZE SAHİP ÇIKIN’’ ya da ''KARŞI KOYAMAYACAĞINIZ LEZZET’’

hayatın içinden

genç kız intihar etmek için köprüdedir..herkes toplanmıştır etrafına kızı intihar etmemesi için ikna etmeye çalışırlar fayda yok...kıza son model bir araba getirirler kız istemez, para dolusu çantayı vermek isterler kız komik bir şekilde kafasını sallar ve ağlamaya devam eder ama parayı istemez,sevgilisini getirirler kız ağlamayı keser sessizlik olur sevgilisi gülümser ama kız sonradan kafasını tekrar sallar ve ağlamaya başlar..herkes sıkılmıştır artık o sırada kızı izlemekte olan halkın arasından küçük bir çocuk albeni yemektedir..o sırada kıza doğru yürümektedir...cebindeki albeniyi çıkarır ve kıza uzatır kız intihar etmekten vazgeçer..sonunda sloganımız çıkar hayat albeniyle yaşamaya değer

büyük buluş

Bu senaryo 1940 lı yıllarda bir bilginin evinde, çalışma odasında geçmektedir. Odada ahşap bir çalışma masası vardır, Masanın üzerinde sağ tarafta hesap yapmak için bir abaküs, sol tarafta ise çevirmeli, manyetik eski bir telefon vardır. Duvarda ilkel, kaba bir takvim, odanın diğer köşesinde reklam müziğini çalan bir taş plak ve adamın arka tarafında randevularını hatırlatan ilkel bir saat vardır. Bu bilge kişi ise çalışma masasında bir şeyler ile uğraşırken, arka tarafında duran saat çalar ve saatten randevunun yazılı olduğu bir kağıt parçası düşer. Adam kağıdı alır ve okur, randevu saati geldiğini anlar ve ceketini giyerek kapıdan çıkar ve birkaç adım atar, durur, bir şey unutmuşçasına elini ceketinin cebine sokar sonrada kapıya doğru bakar. ( Çünkü adama lazım olan her şey evde kalmıştır. Abaküs, randevu saati, takvim, plak, telefon) Adam önüne doğru döner. Adamın önüne doğru dönemsiyle ev değişir ve şık bir ev olur, adam ise günümüz giyinimli şaç, sakal traşı olunmuş hale döner (Bu arada adamın eli hala cebinden çıkmamış ve yüzündeki bir şey unuttum ifadesi kaybolmamıştır) Sonra adam cebindeki cep telefonunu fark eder ve cebindeki telefonu çıkartır. Sonra adamın yüzündeki “bir şey mi unuttum” ifadesi gider, yerine “unutmamışım cebimdeymiş” ifadesi gelir ve adam yoluna devam eder. Bu sırada dış ses “Yanınızdaki Ofis” yada “Size lazım olan her şey ve daha fazlası için Nokıa 6710” der.

EKREM SANDIKÇI
KONYA ERENKÖY ZEKİ ALTINDAĞ T.v.T. ÖĞRETMENİ
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27-Şubat-2009 Saat 00:31
Ekrem Hocam bu güzel paylaşımınızdan dolayı teşekkür ederim. Konunun ana başlığında çizim aşamasını göstermiştik sizin sayenizde yazım aşamasını da gördük. Elleriniz dert görmesin. Paylaşımlara devam...

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
omercan95 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1
  Alıntı omercan95 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14-Mayıs-2009 Saat 20:46
saolasın ya hiç anlamamıştım bu reklam senaryosunu çok saol şimdi tam anlamıyla anladım çok teşekkür ederim kardeşim emeğe saygı!!!
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz