gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Teknoloji Tasarım > Tasarım ve Buluş Hikayeleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Bana Teşekkür Et

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Bana Teşekkür Et
    Gönderim Zamanı: 17-Mayıs-2014 Saat 23:23
Bana Teşekkür Et

Dara düşmüştü. Acilen borç paraya ihtiyacı vardı. Dost bildiği bir tüccarın yanına gitti ve ondan borç istedi:
- “Bana şu kadar borç para verebilir misin?”
Cevap hiç umduğu şekilde gelmedi:
- “Param var ama sana vermek istemiyorum. Bunun için de bana teşekkür etmeni bekliyorum.”
- “Efendim? Anlamadım” diye karşılık verdi borç isteyen adam. Son derece kırılmış ve kızmıştı.

- “Sen paran olduğunu, ama vermek istemediğini, hem de bu yüzden sana teşekkür etmem gerektiğini söylüyorsun, öyle mi? Senin bu yaptığın tam anlamıyla bir hakaret. Ne dostluğa sığar, ne ticarete.”
Dostu gülümseyerek şu cevabı verdi ona:
- “Güzel arkadaşım, sana borç vermek istemeyişimin nedeni seni sevmemem değil. Ben o parayı başka bir yerde kullanmak zorundayım. Bana teşekkür etmen gerektiğine gelince, doğru anlamışsın. Çünkü sana doğruyu söylemek yerine şöyle de diyebilirdim: ‘Bugün git, yarın gel.’ Ertesi gün, ‘Bugün müsaitdeğilim, üç gün sonra belki’ diyerek o üç günden sonra da seni sürekli oyalayabilirdim. Sen bu süre içinde bana hep ümit bağlayacak, belki başkalarına sorma ihtiyacı duymayacak, sonunda daha zor duruma düşecektin. Ben sana şimdiden doğruyu söylüyorum ki başkalarına da borç para sorabilesin.”
Bu hakikatlı açıklamayı duyan arkadaşının ağzından ister istemez şu cümle döküldü:
- “Haklısın, doğruluğun dürüstlüğün için sana teşekkür ederim.”

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz